Naprawa płyt głównych

Naprawa laptopów z uszkodzoną płytą główną to najtrudniejsze usługi dla serwisu. Płyta główna w laptopie to bardzo złożony system. Wystarczy zlokalizować wadliwe elementy i je wymienić, aby notebook działał jak należy. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Elementów są tysiące, jedne mają wpływ na inne, dlatego dopiero po wymianie jednego, można diagnozować dalsze. Płyta główna zazwyczaj u autoryzowanego dostawcy kosztuje tyle co nowy lub pół nowego laptopa. Dlatego jest o co walczyć.

Wymiana gniazd

Zasilacz podłączony do gniazda ładowania powinien być podłączony w taki sposób, aby kabel nie był naprężony i na gniazdo nie działała żadna siła. Podłączanie i odłączanie wtyczki zasilacza powinno być wykonywane zawsze delikatnie i starannie. W przeciwnym razie konieczna będzie wymiana gniazda zasilania. Aby wylutować gniazdo zasilania trzeba rozebrać laptopa, aż do płyty głównej.

Naprawa laptopów

Naprawa układów zasilania

Zwarcia na płycie głównej uszkadzają komponenty, co powoduje że laptop jest “martwy”. Po znalezieniu “spalonych” elementów, wymienimy je na sprawne, dzięki czemu prąd dotrze do wszystkich modułów komputera. Operacja jest ryzykowan, bo nie znalezienie wszystkich zwarć, grozi uszkodzeniem już wymienionych na nowe. Naprawa laptopów, które się nie włączają mimo sprawnego zasilacza, zajmują więcej czasu, niż standardowe serwisy, dlatego trzeba liczyć się kilkoma dniami bez komputera.

Reballing

Mamy brak obrazu lub problem z włączeniem laptopa. Problem po części wynika z powodu stosowania cyny bezołowiowej mającej mniejszą trwałość, po części z zaniedbania układu chłodzenia. Gdy połączenia chipsetu z płytą główną zostają przerwane, taki układ odlutowuje się, wymienia kulki na nowe i trwalsze, następnie wlutowuje się chip na płytę. Jest to zadanie wymagające doświadczenia serwisanta oraz drogiego sprzętu. Usługę tę wykonuje się tylko wtedy, gdy wiadomo że będzie trwała. W przypadku braku takiej pewności należy wymienić chipset. Okres gwarancyjny pozwala spokojnie przetestować wytrzymałość naprawy.

Wymiana chipsetu (grafika, mostek)

Najczęściej z powodu przegrzania, dochodzi do uszkodzenia rdzenia chipsetu karty graficznej lub mostka. Dodatkowo występują serie wadliwych chipsetów, które trzeba wymienić na nowsze pozbawione wady. Wadliwy chip jest odlutowany i wstawiony jest zawsze nowy, z generacji nie posiadającej wady fabrycznej. Zamówienie nowych chipsetów wymaga zaufania do sprzedawcy i bystrości. Chińczycy nauczyli się usuwać oznaczenia z rdzeni chipsetów, aby sprzedać felerne serie. Przy wysokich cenach chipsetów lepiej nie ryzykować małych oszczędności.

Naprawa laptopów po zalaniu

Jeśli Ci się to już przydarzyło, NIE CZEKAJ! Wyjmij baterię i DZWOŃ po drLAPTOP – My wiemy co robić! Każda godzina oczekiwania zmniejsza znacząco szanse na uratowanie komputera. Specjalistyczna chemia oraz sprzęt pozwala na uratowanie Twojego laptopa.

Zalania są bardzo szkodliwe dla elektroniki. Z jednej strony powodując “zwieranie” i liczne zwarcia prowadzące do uszkodzenia płyty głównej. Z drugiej strony stanowią początek rdzewienia metalowych elementów, odpowiadających za przewodzenie, takich jak ścieżki czy nóżki. Po pewnym czasie korozja strawi przewodnik i płyta będzie do wyrzucenia.

Zobacz Więcej

Zbity ekran dotykowy w tablecie

Tablety Samsung TAB, iPad Apple czy innych firm, mają jeden słaby punkt. To ekran dotykowy, nazywany digitizer’em. Wystarczy niefortunny upadek, zgniecenie, a ekran pęka i przestaje reagować na dotyk. Jest to uszkodzenie mechaniczne, powstałe w skutek uderzenia lub nie prawidłowego użytkowania. Oznacza że nie podlega pod gwarancję.

Zobacz Więcej