CZĘSTE PYTANIA

Serwis i naprawy komputerów i laptopów Gdynia, Gdańsk - Pytania

Czyszczenie i konserwacja chłodzenia laptopa to koszt od 160 złotych. Pasta termoprzewodząca jest przy takiej usłudze zawsze wymieniana. Czas realizacji to do 1 do 3 dni roboczych. W laptopie chłodzenie jest jedna z najważniejszych rzeczy. Kurz i brud, może powodować, przegrzewanie się elementów na płycie głównej, a to z kolei, może prowadzić do uszkodzeń różnych podzespołów. Mało tego, czasem zdarzają się przypadki, gdy komputer samoistnie się wyłącza po czym, nie chce się na nowo uruchomić. Bardzo ważna jest również praca wentylatora, który przy nie czyszczonym laptopie może zacząć hałasować lub w ogóle przestać się obracać. Nie można zapomnieć też o baterii, która nie lubi wysokich temperatur. Podczas gdy nasz laptop mocno się grzeje, bateria narażona jest na szybsze zużycie, przez co skraca swoją żywotność. Czyścić i konserwować układ chłodzenia powinniśmy raz na rok.

Matryca to bardzo ważny element laptopa, ale i bardzo delikatny. Ponadto chroniona jest tylko cieniutką warstwą plastiku. Wymiana uszkodzonej matrycy to koszt od 400 do 600 złotych (zdarzają się wyjątki), czas to około 2 do 3 dni. Nie mamy wszystkich modeli matryc na miejscu, ze względu na to, że każdy laptop jest inny i każdy potrzebuje innych części. Nie wystarczy nam również samo podanie modelu laptopa. Żeby odpowiednio dopasować matrycę, musimy sprawić jej symbol na odwrocie ekranu. Czasem uszkodzeniu może ulec taśma matrycy. Dlatego, najlepiej oddać laptopa do serwisu a specjaliści sprawdzą co jest uszkodzone. Jeżeli uszkodzeniu uległa tylko matryca, w takim wypadku zamawia się nową a następnie montuje w laptopie. W większości przypadków matryca jest dodatkowo poddawana testom trwającym około 24 godziny.

Zalany laptop trafiając do naszego serwisu jest rozkręcany, a płyta główna czyszczona i suszona od zalania. W większości przypadków na płycie głównej widnieje ślad zalania. Suszenie i czyszczenie płyty jest podstawową procedurą wykonywaną w serwisie. Dopiero po tej czynności, możemy dalej działać i sprawdzać w jakim stopniu zalanie naruszyło poszczególne elementy laptopa. Jakie są rezultaty? Czasem czyszczenie i suszenie płyty rozwiązuje problem. Często trzeba wymienić klawiaturę, która przez zalanie, powoduje zwarcie i uniemożliwia start laptopa. Możliwe są uszkodzenia na płycie głównej, które trzeba zlokalizować i naprawić. Przede wszystkim, gdy zalejesz laptopa ulubionym trunkiem, odłącz go od źródła zasilania, wyjmij baterię i pod żadnym pozorem nie włączaj laptopa. Można również komputer odwrócić do góry nogami, tak aby ciecz wypłynęła ze szczelin klawiatury. I oczywiście oddaj laptopa do specjalisty.

Prawdopodobnie uszkodzone jest gniazdo zasilania w laptopie albo końcówka zasilacza. Najczęściej da się to zauważyć, gdy gniazdko jest luźne czyli przy podłączeniu zasilacza końcówka rusza się. Często ułamaniu ulega też pin gniazdka (bolec). Jest to bardzo częsta usterka właścicieli laptopów. Gniazdko może się uszkodzić od nieodpowiedniego używania lub po prostu, może się wyrobić. Nie ma jednej recepty na tą usterkę. Należy pamiętać, że podczas ładowania kabel od ładowarki powinien leżeć luźno, nie może być wykrzywiony, napięty lub krzywo ułożony.

Prawdopodobnie uszkodzony jest chipset graficzny. Ta usterka, może pojawić się z dnia na dzień albo dawać nam sygnały wcześniej. Np. gdy podczas pracy na laptopie pojawiają się czerwone artefakty a następnie znikają, lub gdy system powiadamia nas, że są problemy ze sterownikami grafiki. Należy pamiętać, że wpływ na żywotność grafiki ma również odpowiednie chłodzenie laptopa. No dobrze, ale co jak, nie pojawiły się żadne z opisanych sygnałów? Po prostu włączamy komputer, a przed nami czarny ekran? Diodki się zapalają, słyszymy prace dysku ale na ekranie dalej ciemność? W takich wypadkach pomoże nam tylko serwis komputerowy. Dzięki odpowiednim kwalifikacjom i sprzętowi, serwis jest w stanie wykluczyć uszkodzenia innych elementów i dać nam 100 % diagnozę, że uszkodzeniu uległa właśnie grafika. Koszt wymiany grafiki jest dość wysoki. Pomijając zakup nowego chipsetu graficznego, z płyty głównej należy wylutować stary chipset i na nowo wlutować nowy.

Gdy system na laptopie zachowuje się nieprawidłowo, a wszystkie próby naprawy są nieskuteczne potrzebna jest reinstalacja systemu czyli zainstalowanie Windowsa na nowo. Przed tą czynnością należy zabezpieczyć wszystkie dane: dokumenty, zdjęcia, filmy, muzykę, bazy danych programów pocztowych. Należy to zrobić samemu, przed oddaniem laptopa do serwisu lub wyraźnie zlecić serwisantowi przed naprawą. O ile dane przed reinstalacją można zabezpieczyć, to programy niestety zostaną usunięte. Reinstalacja to przywrócenie systemu do ustawień fabryczny. Po tym zabiegu, system jest czysty, szybciej reaguje i jest wolny od problemów, które wcześniej nam przeszkadzały. Czas reinstalacji to około 1 do 3 dni. Pamiętajmy, że po tej czynności Windows musi pobrać masę aktualizacji i sterowników aby normalnie funkcjonować. Ważne jest, aby laptop posiadł Windowsa z kluczem. W przypadku braku klucza Windows w UEFI należy dostarczyć klucz produktu Windows.

Jako serwis proponujemy wymianę całej klawiatury, a nie poszczególnych klawiszy. Czas wymiany klawiatury zależy od dostępności części. Klawiatury można podzielić na dwa rodzaje. Klawiatura zwykła taka gdzie klawisze są obok siebie i nie są niczym oddzielone (typowa klawiatura w większości laptopów) oraz klawiatura wyspowa taka, w której klawisze oddzielone są od siebie plastikową ramką. Wymiana klawiatury zwykłej to koszt od 150 do 300 złotych. Nie jest to tak skomplikowana usługa, jak w przypadku klawiatur wyspowych, w których klawiatura jest przymocowana na stałe do obudowy laptopa, przy pomocy kilkudziesięciu plastikowych nitów. Koszt takiej wymiany jest wyższy.

Podczas upadku laptopa(szczególnie włączonego), uszkodzeniu ulega dysk twardy. Dysk jest bardzo delikatnym mechanizmem. Każdy upadek, może spowodować jego uszkodzenie. Czasem zdarza się tak, że laptop po upadku działa poprawnie, my jesteśmy spokojni że nic się nie stało. Problemy zaczynają się jednak po czasie. Następnego dnia komputer może nam zacząć wolniej chodzić, czyli np. windows zacznie otwierać się dłużej, pliki będą otwierać się wolniej niż dotychczas. Laptop może nam w taki sposób podziałać kilka dni, aż w końcu, w ogóle przestanie nam wchodzić do Windowsa. Kiedy zauważysz w swoim laptopie wyżej wymienione objawy, możesz założyć, że twój dysk nadaje się do wymiany. Co z danymi? Nasz serwis, postara się zgrać dane albo je odzyskać. Jeśli uszkodzenia będą bardzo rozległe, pomoże tylko zaawansowane odzyskiwanie danych.

Czynników może być wiele od wirusów i robaków, po prawdopodobnie uszkodzony dysk i problemy systemowe. Najczęściej to wina wirusów i niechcianego oprogramowania ściągniętego z internetu. Pobierając program, film czy muzykę, nieświadomie pobieramy oprogramowania dołączone do tych plików. Z czasem, komputer staję się coraz wolniejszy, a nasze surfowanie po internecie, kończy się na ciągłym wyłączaniu wyskakujących okienek i reklam. Mało tego, czasem podstępne wirusy mogą nam wypisywać inne polecenia w wyszukiwarkę niż my sami wpisujemy. W takich sytuacjach, nie zwlekaj z wizytą w serwisie komputerowym. Ignorowanie takich sygnałów w Twoim komputerze, może prowadzić do utraty danych. Lepiej się skutecznie zabezpieczyć. Zwróć uwagę czy Twój program antywirusowy jest aktualny. Najskuteczniejszy antywirus to program płatny i o sprawdzonej skuteczności.