5 najczęstszych awarii w Laptopach.

Kupując laptopa zapewne nie myślałeś o tym, że prędzej czy później ulegnie on jakiejś awarii. Niestety, laptop, tak jak inne każdy sprzęt, się psuje. W takim przypadku niezbędny jest serwis urządzenia. Jednak zanosząc laptopa do profesjonalisty, warto chociaż pobieżnie wiedzieć co mu dolega oraz jak do tego doszło.

Warto wiedzieć, by starać się uniknąć. Poniżej przedstawiamy 5 najczęstszych awarii notebooków. Liczymy na to, że te informacje będą przydatne i skutecznie pomogą zdiagnozować konkretne uszkodzenie, a może nawet uniknąć.

Zbita matryca.

Laptop to połączenie praktyczności oraz mobilność i najczęściej wybieramy ten sprzęt, ponieważ chcemy z niego korzystać w różnych miejscach, takich jak kawiarnia czy pociąg, nie chcemy być uwiązani do naszego biurka w domu. Taka mobilność tego sprzętu oraz to że często przenosimy go w torbie przyczynia się do częstego mechanicznego uszkodzenie ekranu.

Podczas wyciągania laptopa z torby lub podczas użytkowania, sprzęt często może być uderzony, obity.

W wyniku takich nieszczęśliwych wypadków matryce najczęściej pękają. Objawem zbitej matrycy jest tak zwane rozlanie lub pajączek. Czasami także występują linie oraz pasy podczas dotykania klapy matrycy. Jeżeli czujesz, że twoja matryca nie jest w zupełności sprawna, czym prędzej zanieść laptopa do specjalisty. Im szybciej usterka zostanie naprawiona, tym większe prawdopodobieństwo, że unikniesz większych nieprzyjemności z tym sprzętem w przyszłości.

Przegrzanie.

Coraz lepsze osiągi laptopów oraz coraz wydajniejsze podzespoły wiążą się z wysokimi temperaturami wewnątrz sprzętu. Użytkowanie laptopa w różnym środowisku wiąże się z wilgocią, sierścią zwierząt, a także kurzem gromadzącymi się pod obudową. To wszystko blokuje przepływ powietrza w układzie chłodzenia.

Jeżeli czujesz, że twój laptop zwalnia, nawet czasem wyłącza się, to najprawdopodobniej dochodzi do przegrzania podzespołów. Regularny serwis laptopa (wystarczy raz na rok) pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności, takich jak choćby uszkodzenie rdzenia chipsetu czy uszkodzenie płyty głównej. Nigdy nie bagatelizujmy higieny wnętrza naszego laptopa.

Uszkodzenie dysku.

Dyski mechaniczne HDD to skomplikowane i bardzo czułe na wstrząsy mechaniczne urządzenia. Dysk twardy podczas obrotu narażony jest na liczne drgania oraz wstrząsy. Niestety, wstrząsy takie są nieuniknione podczas przenoszenia, podnoszenia oraz przedstawiania laptopa w momencie jego pracy. To wiąże się z możliwością uszkodzenia dysku twardego, a co za tym idzie z utratą danych. Jednak nie wszystko stracone. Za sporą opłatą sięgającą nawet 3 tyś. zł. często udaje się, pliki zapisane na dysku odzyskać, poprzez profesjonalny serwis IT.

Uszkodzone gniazda ładowania.

Często, chęć szybkiego skorzystania z laptopa idzie w parze z nieodpowiednim sposobem obchodzenia się z gniazdem zasilacza. Pośpiech i niedbałość może spowodować wpadanie gniazda zasilania do środka laptopa, przerywanie ładowania baterii lub nagłe wyłączanie się laptopa w momencie poruszania kablem. Ważnym objawem problemów z zasilaczem jest nagrzewanie się gniazda zasilania, a czasem zapach spalenizny podczas pracy. Gniazda w większości modeli są lutowane do płyty głównej.  Naprawa wiąże się z koniecznością wyjęcia płyty głównej z laptopa i wlutowaniu nowego gniazda. Powinien zrobić to profesjonalista.

Zalanie.

Kto z nas nie lubi spędzić poranku lub wieczoru razem ze swoim laptopem oraz ulubioną kawą lub drinkiem? To właśnie te napoje są najczęstszą przyczyną zalania notebooka. Zalecamy, aby trzymać wszelkie szklanki i filiżanki z daleka od urządzenia i najlepiej stawiać komputer zawsze wysoko, powyżej poziomu przeznaczonego na spożywanie napojów.

Jeśli jednak, mimo starań, nasz laptop się zaleje, to należy jak najszybciej wyjąć baterię, a otwartego laptopa postawić do góry nogami. Wówczas płyn wycieknie zamiast wnikać do wnętrza. W takiej sytuacji trzeba działać szybko – oddajmy laptop do serwisu w ciągu maksymalnie 2 dni. Choć ciekawość może zżerać, to nie sprawdzajmy, czy może on zadziałać po osuszeniu – nie warto – przyniesie to więcej kłopotów.  Serwis otworzy, wyczyści i wysuszy laptopa. Dopiero wtedy będzie można bezpiecznie ocenić, czy coś się spaliło na płycie głównej, czy nie.

Posted on
Nie działa partycja recovery. ASUS.
Odzyskanie danych jest drogie. Robisz backup?
Diagnostyka komputera – Jak szybko zidentyfikować problem?