Nie działa partycja recovery. ASUS.

Bardzo cenna porada dla każdego, kto kupił laptopa ASUS z zainstalowanym Windows 8 i partycją recovery.

Prawdopodobnie w wyniku aktualizacji W8 do W8.1 zmnienia się rozkład partycji i ich parametry. W wyniku tego, podczas próby Odświeżenia lub ponownego zainstalowania systemu, otrzymujemy komunikat o braku partycji ze środowiskiem uruchomieniowym recovery. No i mamy problem. Partycje ze środowiskiem oraz obrazem recovery są na dysku (chyba że zostały usunięte w wyniku działań użytkownika, mówimy o sytuacji zmian wprowadzonych przez aktualizację W8.1) ale nie są aktywne.

Są dwie drogi.

Pierwsza skomplikowana, polegająca na zmianie atrybutów partycji po przez wiersz poleceń i narzędzie DiskPart. W moim przypadku okazało się nieskuteczna.

Druga bardzo prosta, przy pomocy narzędzia ASUS Backtracker (http://www.asus.com/pl/support/FAQ/1008641/). Ściągamy plik ze strony Asusa, rozpakowujemy i instalujemy. Następnie uruchamiamy program. W tym miejscu przygotowujemy nośnik USB o pojemności minimum 16GB, który zostanie sformatowany przez nasz program w celu przygotowania nośnika recovery. Na pierwszym ekranie wybieramy jedyną dostępną opcję „Get Started”. Na drugim ekranie wybieramy pierwszą opcję tj. „Back up the factory recovery image” i klikamy „START”. Program poprosi o podłączenie i wybranie napędu USB na którym zostanie stworzony nośnik recovery. Akceptujemy wybrany nośnik i klikamy „Start”. Po niecałej godzinie mamy nośnik USB z recoverką naszego Asusa.

W tym miejscu ostrzegam, po wystartowaniu komputera z klawiszem F9 i wybraniu opcji wykorzystania nośnika zewnętrznego DVD/USB, program backtracker zapyta tylko czy chcemy wystartować. Nie będzie pytał o żadne opcje, więc wszystkie dane z dysku zostaną skasowane – oba dyski C:\ i D:\ będą czyste.

Po zakończeniu przywracania mamy świeży system z dodatkami od ASUS jak zaraz po pierwszym uruchomieniu po powrocie ze sklepu. Potrzeba więc przywrócić wcześniej zgrane dane i najważniejsze zainstalować masę aktualizacji dzięki którym, będziemy mogli pobrać ze Sklepu W8.1

Dobrze, że chociaż w ten sposób można odzyskać dane recovery, bo płyt nie było, a nośnik recovery od autoryzowanego serwisu Asus kosztuje sporo.

Posted on
Na co zwrócić uwagę szukając specjalisty od naprawy komputerów?
Jak ważna jest kopia zapasowa Twoich danych?
Jak dbać o baterię w laptopie.