IT. Garść porad dla małej firmy.

Prowadząc małą firmę pewnie często zastanawiasz się w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo w sieci sobie oraz swoim danym, a  także jak sprawić, by efektywność pracy była jak największa oraz każda godzina spędzona przy komputerze była jak najbardziej użyteczna.

Poniżej przedstawiamy kilka porad, które usprawnią Twoją pracę oraz pozwolą uniknąć wielu nieprzyjemności oraz kłopotów.

Backup

Backup jest podstawą. Dane zapisane na komputerze są bardzo cenne. Na dysku twardym możemy mieć zapisane kontakty do kontrahentów, informacje dotyczące rozliczenia oraz płatności. Dane takie jednak mogą zostać skasowane przez przypadek lub zostać zainfekowane przez wirusa. Dodatkowo, komputer może zostać skradziony lub spłonąć w pożarze. Dysk może się uszkodzić. Nie można bagatelizować takiego zagrożenia, nieszczęścia chodzą parami, a utrata cennych danych przytrafia się codziennie wielu ludziom i ma opłakane skutki dla ich firm.  

Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby regularnie robić backup komputera. Zarówno powinniśmy kopiować bazy danych oraz istotne dokumenty, jak i cały system z oprogramowaniem. W wypadku zarażenia systemu wirusem, nie będziemy musieli spędzać wielu godzin na wyszukiwanie i ponowną instalację programów bez których nie wyobrażamy sobie codziennej pracy.

Zawsze posiadaj plan B

Komputer lub drukarka mogą się zepsuć i wymagać naprawy, która z kolei zajmuje około 7 dni. To bardzo dużo czasu zważając na fakt, że przez ten okres nie będziesz w stanie wykonać podstawowych i niezbędnych czynności związanych z prowadzeniem firmy. Router może się spalić w trakcie burzy – nie będzie Internetu ani sieci wewnętrznej. Przezorny zawsze ubezpieczony, prowadząc firmę musisz pomyśleć o takich ewentualnościach i przygotować rozwiązania zastępcze na ten czas. Jeżeli samodzielnie nie wiesz, jak się za to zabrać, zapytaj o poradę w zaufanym serwisie komputerowym.

Śmieciowe wiadomości w skrzynce

Spam może być istnym utrapieniem pożerającym mnóstwo czasu, zarówno Tobie, jak i Twoim pracownikom. Może już teraz poświęcasz cenne minuty na usuwanie ze skrzynki pocztowej niechcianej poczty? A gdyby uniknąć takiego utrapienia i poświęcić ten czas na coś bardziej użytecznego i kreatywnego?

Warto spędzić trochę czasu na ustawienie odpowiednich filtrów w Twojej skrzynce i zaznaczyć jako spam niechciane wiadomości. Wiadomo, że całkowicie ze spamem nie można wygrać, jednak można skutecznie ograniczyć jego negatywne skutki.

Dodatkowo takie maile z niewiadomego źródła bardzo często zawierają wirusy – pomyśl więc dwukrotnie zanim postanowisz otworzyć wiadomość od nieznanego nadawcy.

Programy AV Security z Firewall

Programy ransomware są istną plagą XXI wieku. Programy takie potrafią zablokować firmowy komputer lub znacznie spowolnić jego działanie. Temat stał się ostatnio niezmiernie popularny. Każdy o tym mówi, jednak niewiele osób odpowiednio przeciwdziała takiemu zagrożeniu.   

Wybierając antywirusa, który będzie odpowiedzialny za nasze bezpieczeństwo w sieci, zwracajmy uwagę na programy które potrafią zabezpieczyć właśnie przed tzw. Ransomware, czyli wirusami szyfrującymi zawartość wszystkich dysków i pamięci sieciowych podłączonych do komputera. To bardzo ważna cecha porządnego antywirusa i takie możliwości powinny być czołowym czynnikiem decydującym o zakupie konkretnego oprogramowania antywirusowego.

Bezpieczeństwo danych

Wyciek danych Twoich klientów i waszych transakcji może mieć opłakane skutki. Z pewnością nie podałbyś tych informacji pierwszej lepszej osobie pytającej o nie na ulicy, dlaczego więc miałbyś ich nie zabezpieczać podczas serfowania w sieci?  

Jeśli zbagatelizujesz zagrożenie, dane znajdujące się na  dyskach komputerów w Twojej firmie mogą nawet znaleźć się w Internecie., a wtedy wszystko, co wyróżnia Twoją firmę, a więc kontakty oraz transakcje, przestanie mieć już jakiekolwiek znaczenie. Wyciek danych był przyczyną upadku niejednej firmy.   

Trzeba się przed tym zabezpieczyć. Wszelkie bariery sieciowe oraz odpowiednia i szybka reakcja w momencie, kiedy masz wątpliwości co do bezpieczeństwa danych, potrafią uchronić przed tragedią. Jeśli samodzielnie nie wiesz jak zadbać o ochronę danych, zleć to specjalistom. Informatycy pracujący w firmach przetwarzających dane osobowe i medyczne posiadają ogromne doświadczenie na tym polu i z pewnością wiedzą, czego wymaga współczesna ochrona danych.

Posted on
Serwis komputerowy, naprawa laptopów – Reda, Rumia
Odzyskanie danych jest drogie. Robisz backup?
Prawda o regeneracji baterii do laptopa. Jak działa akumulator.