Odzyskanie danych jest drogie. Robisz backup?

Co tydzień, trafiają do serwisu przypadki uszkodzenia dysku twardego lub co się z tym wiąże, utraty danych. Jest mi ciężko tłumaczyć, że nie mam możliwości odzyskać tych danych, a jedynie laboratorium odzyskiwania danych, jest w stanie pomóc.

Każdemu wydaję się, że musi odzyskać wszystko, że nie da rady dalej żyć, bez swoich plików. Jak kubeł zimnej wody, racjonalizuje myślenie cena usługi odzyskiwania przez profesjonalne laboratorium. Jest to kwota od 1,5 do 2,5 tyś złotych. Wiele osób rezygnuje w tym momencie, stwierdzając że da rade odbudować swoje dane z kopi zapasowych i innych urządzeń lub że przeżyje bez tych danych.  Jednak rodzice którzy stracili zdjęcia swoich dzieci lub firmy, które w skrzynce mailowej mają potwierdzenia zamówień lub istotne załączniki, decydują się z braku wyboru lub wartości plików. Cóż, dobrze że jest taka możliwość, że można coś jeszcze zrobić. Trzeba zapłacić żeby pamiętać na przyszłość jak cenne są nasze pliki.

Ostatnio trafiła do nas studentka architektury, która po wyłączeniu komputera i jego ponownym uruchomieniu zastała komputer w stanie fabrycznym tzn. jak nowy, bez żadnych danych. Nie wiem jak do tego doszło, podejrzewam że klientka, niechcący włączyła odzyskiwanie z partycji recovery i odświeżyła swój komputer do stanu nowości. Z jednej strony dla studenta 2 000 złotych to kupa forsy. Z drugiej, bez plików z Moje Dokumenty nie zaliczy studiów.

Zrobiło się nam szkoda, naszej klientki i postanowiliśmy zrobić co się da własnymi siłami, zanim skorzystamy z pomocy, naszego zaprzyjaźnionego laboratorium. W przypadku uszkodzenia nośnika, czyli dysku twardego, nawet byśmy nie próbowali ale to tylko skasowanie danych ewentualnie nadpisanie, czyli te pliki wciąż są na dysku. Przy pomocy specjalistycznego oprogramowania, przez dwa dni skanowania i odzyskiwania udało się odnaleźć wskazane przez klientkę pliki i je zapisać w bezpiecznym miejscu. Skończyło się na 200 złotych i dużym strachu. Ta klientka miała sporo szczęścia.

Ta historia powinien dać Ci do myślenia, że Twoja praca dyplomowa, praca naukowa, praca zawodowa, kontakty, wiadomości, cenne zdjęcia i inne pliki, mogą zniknąć. Może uszkodzić Ci się dysk, możesz mieć włamanie i stracić komputer, możesz mieć pożar albo po prostu możesz przez nieuwagę usunąć jakiś folder. A przecież pliki czyli dane, wystarczy skopiować i już masz kopię bezpieczeństwa.

Wystarczy posiadać drugi nośnik: pendrive, karta SD, dysk zewnętrzny, dysk sieciowy lub drugi komputer. Można też skorzystać z chmury: dropbox, dysk google lub skydrive.

Posted on
Jak zapewnić bezpieczeństwo danych w firmie?
Na co zwrócić uwagę szukając specjalisty od naprawy komputerów?
Nie działa partycja recovery. ASUS.