Prawda o regeneracji baterii do laptopa. Jak działa akumulator.

Oto najważniejsze informacje na temat regenerowania baterii w laptopie. Poznaj budowę akumulatora oraz sposób jego działania. Poznaj odpowiedzi na pytania, dotyczące użytkowania, wymiany, bądź regeneracji baterii w laptopach.

Akumulator działa podobnie jak bateria. Różnica polega na technologi budowy i działania. Zasadą działania jest gromadzenie i przechowywanie energii elektrycznej. Akumulator składa się z dwóch elektrod. Elektrody to metalowe powierzchnie wykonane z metali o różnych właściwościach. Jedna elektroda jest dodatnia, a druga ujemna. Energia elektryczna przechowywana jest w postaci energii chemicznej.

Akumulator w laptopie zbudowany jest z ogniw, przypominających baterie paluszki oraz płytki elektronicznej, która steruje ładowaniem i rozładowywaniem baterii.

Technologia budowy akumulatorów ewoluuje. Stosowane w laptopach baterie to akumulatory litowo-jonowe oraz litowo-polimerowe. Ta konstrukcja daje napięcie 3,6V i w połączeniu w szereg nadaje się do zasilenia laptopa. Nie nadaje się natomiast jako źródło napięcia 1,5V dla baterii “paluszka” czyli AAA lub AA. W przypadku ogniw o niskim (1,5 Volt) napięciu, wykorzystuje się akumulatory niklowo-kadmowe i niklowo-wodorkowe. I to właśnie w tej technologi występuje efekt pamięci. Przypomnijmy że w akumulatorach starszego typu, aby nie utracić w szybkim tempie jego pojemności, trzeba było rozładowywać baterię do końca i dopiero ładować.

“Akumulator litowo-jonowy (Li-Ion) – rodzaj akumulatora elektrycznego, w którym jedna z elektrod jest wykonana z porowatego węgla, a druga z tlenków metali, zaś rolę elektrolitu pełnią złożone chemicznie sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników. Akumulatory tego typu produkują 3,6 V na ogniwo. Technologia ta pozwala na skumulowanie dwa razy więcej energii niż w akumulatorach NiMH o tym samym ciężarze i wielkości. Efekt pamięci oraz efekt leniwej baterii nie występuje.”

źródło: wikipedia

Oznacza to, że nie trzeba czekać na pełne rozładowanie tak zbudowanego ogniwa. Wręcz przeciwnie, głębokie rozładowanie uszkadza baterię w laptopie. W płytce sterującej akumulatorem znajduje się układ zabezpieczający przed głębokim rozładowaniem, a także przed przeładowaniem.

Trzeba pamiętać, że akumulator litowo-jonowy potrafi eksplodować lub się zapalić, w wyniku przeładowania i przegrzania. Sprawa jest poważna i niebezpieczna dla ludzi.

Baterie, a właściwie akumulatory w laptopach zużywają się na dwóch polach. Jednym z nich jest ogniwo, które z biegiem czasu traci zdolność przechowywania energii czyli traci pojemność. Im starsza bateria, tym krócej pozwala pracować na komputerze. Wpływ na utratę wydajności baterii laptopa ma wiek i temperatura.

Pracą ogniw steruje płytka elektroniczna, w której znajduje się licznik cykli ładowania. Licznik zaprogramowany jest na np. 500 cykli ładowania. Po osiągnięciu tej wartości płytka wyłącza baterię i nie można z niej już korzystać. To drugie pole zużycia baterii.

Co zrobić gdy laptop nie działa na baterii wystarczająco długo? Możesz ją zregenerować lub wymienić. Zrobimy to za Ciebie w naszym serwisie.

Regeneracja baterii do laptopa, polega na wymianie ogniw oraz zerowaniu licznika. Wstawienie nowych ogniw nie stanowi problemu. Zerowanie licznika odbywa się po przez programowanie układu sterującego baterią, a czasem na jego wymianie na nowy. Układy sterujące potrafią być ciężkie do kupienia lub przeprogramowania. Przez to podnosi się koszt usługi regeneracji baterii w laptopie.

Natomiast nowy, wysokie jakości zamiennik kosztuje do dwustu złotych i posiada roczną gwarancję. Dla porównania oryginalne baterie w nowych laptopach mają najczęściej 6 miesięcy gwarancji. Trzeba tylko wybrać odpowiednią, czyli godną zaufania markę zamienników. Jest to bardzo ważne bo “chińska” tandeta może popsuć się w krótkim czasie, a co gorsze, uszkodzić samego laptopa.

Dla wszystkich zainteresowanych regeneracją baterii w notebooku – taka usługa będzie kosztować około 300 zł, natomiast za połowę tej kwoty możecie kupić dobrej jakości zamiennik z roczną gwarancją. Regeneruj tylko w przypadku braku możliwości zakupu dobrego zamiennika.  Tak radzimy klientom naprawiającym u nas laptopy.

Kilka porad na temat użytkowania baterii w laptopie.

Wskazówki przedłużające życie akumulatorów Li-ion

  • Akumulatory Li-ion, w przeciwieństwie do akumulatorów NiCd czy NiMH, powinny być ładowane często i jak najszybciej po rozładowaniu. Jeśli jednak nie będą używane przez dłuższy okres, powinny zostać rozładowane do około 40%. W takim stanie akumulator ma znacznie wyższą żywotność. Jeżeli akumulator będzie przechowywany w stanie całkowitego rozładowania, może ulec uszkodzeniu[6].
  • Akumulatorów tego typu nie trzeba formować, w przeciwieństwie do starszych typów.
  • Należy ograniczyć lub nie używać wcale funkcji, które powodują pełne rozładowanie się baterii (spotykane w laptopach i telefonach komórkowych pracujących z bateriami niklowymi)[7].
  • Akumulator powinien być przechowywany w chłodnym miejscu. Nie powinien być jednak poddawany działaniu mrozu. Przechowywanie w wysokich temperaturach (np. w nagrzanym samochodzie lub w pobliżu grzejnika) przyśpiesza proces starzenia.

źródło: wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Akumulator_litowo-jonowy

W następnej wiadomości, udostępnię program, który pozwoli Ci, poznać szczegółowe informację, na temat baterii w Twoim laptopie. Dostaniesz również opis, jak odczytywać dane jakich Ci dostarczy ten program. Sprawdzisz dzięki temu stan Twojej baterii i jeśli stwierdzisz że na nadchodzącą wiosnę i lato przyda Ci się nowa bateria, to pomogę Ci “załatwić” sprawdzony zamiennik. Więcej szczegółów w kolejnej wiadomości.

Posted on
Jak poradzić sobie ze spamem na firmowych skrzynkach pocztowych?
Serwis komputerowy, naprawa laptopów – Reda, Rumia
Jak dbać o baterię w laptopie.