Strona z wpisami

Na co zwrócić uwagę szukając specjalisty od naprawy komputerów?

Obecnie życie bez sprawnego komputera jest wręcz niemożliwe. Komputery wykorzystujemy w pracy, kontaktach z bliskimi, dokonywania wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, czy do relaksu.

Zdarza się jednak, że sprzęt elektroniczny zaczyna szwankować i przestaje działać poprawnie. Wiele osób decyduje się na wysłanie komputera lub laptopa do serwisu. Jak jednak wybrać serwis komputerowy?

Najczęstsze przyczyny oddania komputera do serwisu
• odzyskiwanie utraconych danych np. ważnych plików, maili, zdjęć
• czyszczenie wnętrza komputerów
• konserwacja chłodzenia, wymiana past, termopadów
• weryfikacja czy sprzęt nie jest zawirusowany oraz usunięcie niechcianego oprogramowania
• naprawa uszkodzeń spowodowanych przez użytkownika, na przykład zalanie, pęknięta matryca, konserwacja zawiasów
• instalacja systemu operacyjnego oraz typowych programów

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru serwisu?
Najlepiej mieć swój sprawdzony lub polecony przez znajomych serwis ale jeżeli takiego nie mamy to powinniśmy sprawdzić kilka istotnych rzeczy, by mieć pewność, że wybieramy odpowiednie miejsce. Najbardziej istotną rzeczą, którą należy przeanalizować, jest zakres usług oferowanych przez serwis. Poza rodzajami usług, które wykonuje serwis, należy sprawdzić także jaki jest czas naprawy lub czy też istnieje możliwość przyjazdu specjalisty do nas, by ten ocenił występujące problemy. Należy sprawdzić także, czy serwis podaje wszystkie dane kontaktowe. To ważne, ponieważ serwisy powinny być prowadzone przez profesjonalistów, którzy wiedzą, co robią. Zdarzają się jednak serwisy, które są prowadzone przez osoby bez doświadczenia, które zamiast naprawić komputer, wykradną nasze dane lub usuną bardzo istotne pliki. Bardzo częstym błędem jest także decydowanie się na skorzystanie z usług reklamujących się w wielu miejscach studentów lub osób, które tak dorabiają. Ceny takiego rozwiązania są oczywiście niższe, ale z drugiej strony nie mamy nigdy pewności, że naprawa laptopów lub komputerów będzie skuteczna i nie pozostawi niepożądanych skutków. Dla wielu osób istotnym czynnikiem jest czas, na jaki będziemy musieli oddać nasz sprzęt do serwisu oraz ile będzie kosztować naprawa. Osoby niedoświadczone, które nie znają się na sprzęcie komputerowym oraz cenach podzespołów, muszą polegać na wiedzy specjalistów. Warto więc decydować się na serwis, któremu możemy zaufać pod tym względem. Warto sprawdzać także, czy części zamienne, które są nam oferowane, są równie dobre, jak te aktualnie posiadane lub czy są też z podobnego zakresu cenowego. No i oczywiście warto sprawdzić jak długo funkcjonuje serwis oraz jakie ma opinie.

Jaka jest różnica w obsłudze klientów indywidualnych a firm przy naprawie komputerów?
Wiele serwisów komputerowych oferuje także różne usługi dla klientów indywidualnych i klientów biznesowych, którzy również chętnie korzystają z usług takich serwisów. Różnica jednak polega na oczekiwaniach wobec serwisu. Przeważnie klienci indywidualni zgłaszają się do serwisów z mniejszymi lub większymi problemami, które można naprawić w kilka dni lub ostatecznie kilkanaście. Klienci tacy oczekują sprawnej obsługi i jak najszybszego odzyskania swojego sprzętu. Klienci biznesowi mają zaś trochę inne wymagania. Poza naprawą komputerów i laptopów oraz konserwacją innych sprzętów elektronicznych korporacje poszukują dodatkowych usług takich jak całodobowy serwis z dojazdem do klienta czy też różnego rodzaju pakietów ochrony danych lub ich odzyskiwania. Zmienia się także sposób współpracy pomiędzy serwisami a klientami. Klienci indywidualni najczęściej zlecają pojedyncze naprawy raz na jakiś czas. Klientów biznesowych interesują zaś długotrwałe współprace, co pozwala im sprawnie funkcjonować i mieć pewność, że w razie awarii wszelkie usterki zostaną sprawnie naprawione. Wybór serwisu komputerowego to bardzo istotny wybór. Nie powinniśmy kierować się jedynie ceną usług. Istotny może okazać się czas oczekiwania na naprawiony sprzęt, ale także doświadczenie osób pracujących w serwisie. Należy bowiem wybierać jedynie miejsca prowadzone przez specjalistów, którzy zagwarantują, że naprawa będzie skuteczna, a nasze dane będą bezpieczne. Ostatnie bowiem czego chcielibyśmy po oddaniu sprzętu do serwisu to utrata istotnych danych.

Posted on

Backup serwera Windows. Lokalnie, chmura i hybrydowo.

Zabezpieczając dane z serwera np. Windows Server 2012/2016/2019, nie możemy użyć oprogramowania przeznaczonego dla tzw. użytkowników domowych.

Oprogramowanie tego typu jest często wykorzystywane do wykonywania backupów komputerów typu desktop z Windowsem 7 lub 10. Instalatory oprogramowania do kopii bezpieczeństwa, wykrywając system serwerowy, wymagają od nas zakupu licencji do użytku komercyjnego.

Spójrzmy na przykładową sytuację, jednego z naszych klientów.

Do zabezpieczenia mamy system Windows Server 2012 R2 Foundation, będący serwerem MS SQL.

Dysk C: zajęte 230GB z 930GB

Dysk E: zajęte 33GB z 1,81TB

Kluczowe są bazy danych SQL dla oprogramowania Soneta Enova, Płatnik, Subiekt i Rewizor Insertu wraz z samymi programami i ich konfiguracjami. Także na dysku sieciowym, znajdują się pliki oraz oprogramowanie Chudzikiewicz KPR z własną bazą danych.

Całość zajmuje 270GB do zabezpieczenia. Aktualnie backup polega na skopiowaniu plików baz danych SQL do folderu „archiwum” na dysku C. Zapisane są kopie z każdego dnia, 7 dni wstecz. Dodatkowo każdego dnia, w nocy, cały folder „archiwum” zapisywany jest w lokalizacji sieciowej.

Można powiedzieć, że kluczowe dane są zabezpieczone. Jednak w przypadku uszkodzenia systemu, dysku lub płyty głównej, odtworzenie środowiska będzie wymagało:

 • przywrócenia sprawności fizycznego sprzętu lub zakup nowego serwera
 • ponownej instalacji systemu Windows Server, wraz z aktualizacjami (czas !)
 • zainstalowanie oprogramowania Microsoft SQL server, zainstalowania i skonfigurowania programów Enova, Płatnik, Subiekt, Rewizor
 • przywrócenie zapisanych kopii baz danych SQL.

Szacuję, że taka operacja zajmie nam około 3 – 5 dni roboczych.

W obecnej sytuacji jesteśmy zabezpieczeni na wypadek ataku wirusa Ransomware, szyfrującego dokumenty, zdjęcia i bazy danych, jednak tylko pod kątem baz danych SQL. Bez ochrony pozostaje Chudzikiewicz KPR, wszystkie dokumenty i zdjęcia na dysku sieciowym.

Posiadanie samej kopii plików, jak wskazałem powyżej może być niewystarczające, ponieważ ich użycie wymaga sprawnego systemu Windows.

Windows Server posiada wbudowane narzędzie do wykonywania tzw. Backupu, jednak w rzeczywistości, tworzy on kopię, którą odtworzyć można tylko na tym samym i to sprawnym systemie Windows. Oznacza to, że w przypadku fizycznego uszkodzenia serwera lub naruszenia struktury danych na dysku twardym, nie będzie można odtworzyć takiej kopii, chyba, że po zainstalowaniu na sprawnym fizycznie serwerze, świeżego systemu Windows Server wraz ze wszystkim aktualizacjami i oprogramowaniem.

Rozwiązaniem są profesjonalne narzędzia do backupu. Umożliwiają one wykonanie prostych i złożonych backupów tzn. samych folderów i plików, obrazów całych partycji i dysków lub obu według zadanego harmonogramu. Takie backupy np. całych systemów, są możliwe do odtworzenia na dowolnym innym sprzęcie lub też nawet do zamontowania w kilka minut jako wirtualne maszyny i dające dostęp do takiego zbackupowanego systemu lub jego plików, prawie natychmiast.

W naszej przykładowej sytuacji, dobrym rozwiązaniem byłby harmonogram tworzący backup systemu z dysku C: raz w tygodniu np. w niedziele, do tego dobową kopie baz sql oraz plików z dysku sieciowego.

Idealnym rozwiązaniem byłoby wykonywanie backupu na NAS czyli dysk sieciowy podłączony do sieci w firmie. Wiązało by się to z zakupem urządzenia Qnap lub Synology plus dysku/ów twardych stanowiących przestrzeń do trzymania kopii. Jednak jest to wydatek, rzędu 2-3 tysiące zł. Ponadto, dobrze by było, aby taki NAS znajdował się fizycznie w innej lokalizacji niż serwer.

Dlatego chmura jest dobrym rozwiązaniem, bo daje przestrzeń na magazyn backupów, bez inwestowania w NAS i dyski, a zarazem dane znajdują się w dwóch centrach danych, zlokalizowanych na terenie Polski, co jest istotne z punktu widzenia RODO. Osiągamy dzięki temu przestrzeń, płatną tylko za wykorzystywaną pojemność, znajdującą się w innej lokalizacji, a do tego łatwo skalowaną, w przypadku rozrostu firmy.

Obecnie proponujemy klientom rozwiązanie hybrydowe tzn. umożliwia tworzenie backupów do chmury jak i lokalnie. W naszym przypadku możemy wykonywać kopię całego systemu na dysk lokalny USB, a dodatkowo trzymać w chmurze kopię plików i baz sql, wykonywane np. co 15 minut. Przewagą proponowanego rozwiązania jest możliwość dowolnego używania różnych magazynów danych chmura/dyski usb/NAS i skutecznego przywracania danych z każdego z nich.

Licencja na oprogramowanie do backupu, w przypadku serwerów to koszt rzędu 2,5 tys zł dożywotnio lub połowę tej kwoty w abonamencie rocznym. Przestrzeń w chmurze kosztuje rocznie około dwustu zł., za każde 100GB.

Jeśli chodzi o nasz przykład, to chmurę 400GB możemy wykorzystać do trzymania 1 obrazu całego systemu wraz z bazami SQL, a dodatkowo wielu wersji zmian przyrostowych lub różnicowych np. dobowych. Natomiast na dysku USB 1TB, możemy trzymać dodatkowo wersje systemu i plików 1-2 miesiące wstecz. Mamy tu pełną dowolność w konfiguracji harmonogramów, typów backupów jak i do każdego zadania wyboru magazynu danych.

Jeśli masz pytania – pisz do nas śmiało.

Posted on

Oprogramowanie antywirusowe dla Twojego Biznesu.

Czy warto inwestować w oprogramowanie antywirusowe? Czy może lepiej wykorzystać te środki na zakup nowego sprzętu?

Gdy prowadzisz własny biznes, zadajesz sobie często pytanie:  „po co mi jakiś antywirus?! Przecież nie przeglądam zainfekowanych stron”.

Antywirus nie chroni Twojego komputera, tylko i wyłącznie od zainfekowanych stron www. Ale również zabezpiecza Twój sprzęt i wszystkie dane, które na nim zapisujesz. Pomyśl na przykład o:

 • Poczcie e-mail – prowadząc firmę odstajesz dziesiątki jak nie setki wiadomości. Niejednokrotnie posiadają one złośliwe wirusy, o których nie masz pojęcia! Kiedy Twój komputer ma zainstalowany antywirus, szybko wyłapujesz złe wiadomości i w łatwy sposób usuwasz niechcianego gościa.
 • Ochrona przeglądarek – przeszukując strony www, potrzebujesz szybko znaleźć konkretne informacje. Jesteś narażony na zaszyfrowany kod wirusa, którego sam niestety nie zauważysz. To sytuacja, w której również przychodzi Ci z pomocą antywirus.
 • Ochrona prywatności – przeszukujesz internet i zostawiasz w jego różnych miejscach bardzo dużo informacji o sobie, o swoich upodobaniach i zainteresowaniach. Dajesz tym szansę na „nękanie” Cię reklamami. Dobry antywirus nie pozwoli na pozostawienie śladów o Twoich preferencjach.
 • Firewall -– czy chcesz, żeby Ktoś włamał się do Twojego komputera? Nikt tego nie chce i Ty pewnie też. Dobry antywirus posiada zaporę uniemożliwiającą taki ruch. Dzięki temu Twoje urządzenie jest bezpieczne, a Ty nie narażasz się na utratę ważnych danych.
 • Skanowanie plików – warto, żebyś sprawdzał pliki na swoim dysku czy są zainfekowane. Tę funkcję także posiada oprogramowanie antywirusowe.
 • Ochrona serwera – gdy w swoim biznesie wykorzystujesz serwer, warto zabezpieczyć i jego przed niechcianymi atakami.
 • Ochrona bankowości i płatności online -– Codziennie płacisz lub Tobie Twoi Klienci płacą za produkty, towary czy usługi. Gdy realizujesz wiele płatności internetowych bez zabezpieczenia swoich danych, narażasz się na utratę swoich pieniędzy.

Oprogramowanie antywirusowe w Twoim biznesie odgrywa bardzo ważną rolę. Chroni i zabezpiecza Twoje dane i pieniądze każdego dnia. Decydując się na takie oprogramowanie zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów.

Cena antywirusa

Wiadomo, że podstawowa jest cena. To ona jest ważnym kryterium wyboru każdego produktu. Jednak kieruj się nie tylko nią! Pamiętaj, że najtańsze programy posiadają okrojoną ilość funkcji. Lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie trochę większej kwoty, ale otrzymasz w zamian rozwiązanie wyposażone w funkcje z wyższej półki. Często producenci oferują także support i wiele innych dodatków. Dotyczy to głównie droższych opcji oprogramowania antywirusowego.

Waga programu

Waga programu antywirusowego również jest bardzo ważna. To ona decyduje o tym, czy narzędzie działa płynnie. Początkowo nie odczujesz różnicy. Dopiero z czasem, gdy pracujesz na komputerze a Twój antywirus działa w tle, możesz zauważyć zwolnione tempo pracy i reakcji komputera. Antywirus spowalniający do minimum Twój komputer przyniesie Ci tylko frustrację.

Spam

Tony spamu wylewają się przez dziurki w obudowie laptopa. Znasz to? Dlatego szukaj oprogramowania antywirusowego, które obniży go do minimum.

Zdalny dostęp

Dzisiaj do wielu rzeczy masz dostęp online. Oszczędzasz czas i wielokrotnie pieniądze dzięki takim rozwiązaniom. Dlatego ta przydatna opcja jest idealna, kiedy potrzebujesz szybko podjąć reakcję na każde zagrożenie. Dodatkowo dajesz za jego pomocą dostęp do Twojego antywirusa swojemu Informatykowi, kiedy tylko jest to potrzebne.

Zastanawiasz się nad wyborem oprogramowania antywirusowego?

Oprogramowanie antywirusowe to przede wszystkim dobra inwestycja. Wybierz dobry program, który uchroni Cię od kłopotów oraz ochroni Twoje finanse. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem tego idealnego dla siebie, zapraszamy do naszego Serwisu. Dobierzemy dla Ciebie i Twojego biznesu, rozwiązanie dopasowane do potrzeb i wymagań.

Wybierając antywirusa, sprawdź różne programy. Jednym z licznych, który jest warty Twojej uwagi to Comodo Internet Security.  Jest to system antywirusowy, który dzięki swojemu Firewall zawdzięcza sukcesy w rankingach projektu Matousec oraz triumfował w Editor’s Choice PC Magazine, oraz Gizmo’s Tech Support Alert.

Posiada również Defense+ moduł, który zapewnia ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem. Kontroluje czy twoje dane są bezpieczne, poprzez ograniczenie dostępu szkodliwym aplikacjom praktycznie do zera.

Pamiętaj, że posiadając swój biznes, warto zainwestować w sprawdzoną firmę, która zapewni Ci obsługę informatyczną na najwyższym poziomie. Dzisiaj najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie swojego bezpieczeństwa specjaliście, który posiada odpowiedni sprzęt oraz narzędzia. Dobrym wyborem jest Zespół, który korzysta m.in z takich programów jak Itarian. Dzięki takim systemom mają zdalny dostęp do najpotrzebniejszych narzędzi, żeby pomóc Ci kiedy masz problem ze złośliwym oprogramowaniem i zagrożeniem swoich danych w firmie.

Posted on

Jak ważna jest kopia zapasowa Twoich danych?

Kopia zapasowa danych jest sposobem na uniknięcie wielu problemów związanych z ich utratą. Czy robisz ją regularnie?

Czy posiadałeś kopię zapasową w momencie utraty danych?

Według badań, które zostały przeprowadzone w 2018 roku, 33% respondentów deklarowało, że nie robi kopii zapasowej. To wciąż bardzo dużo Osób narażonych na bezsensowną utratę ważnych informacji. Te same badania mówią o 20% ankietowanych, którzy mimo posiadania kopii swoich danych – utracili je. Dlaczego tak się dzieje?

Samo zrobienie kopii Twoich danych nie gwarantuje ich bezpieczeństwa. Czy wiesz, że powinieneś ją przetestować?

Zalecamy, żebyś sprawdzał:

 • czy wszystkie istotne dane zostały skopiowane
 • oraz czy wiesz, jak przywrócić dane z kopii zapasowej.

Jak robić kopie zapasowe ważnych danych?

Kopia zapasowa dotyczy wielu rodzajów danych. Najwięcej z nich przechowujesz w swoim komputerze i telefonie. Wyobraź sobie sytuację, że Twój laptop się nie włącza. Co robisz? Wpadasz w panikę. Dociera do Ciebie, że straciłeś w ciągu kilku sekund efekty kilkumiesięcznej pracy. To najgorszy scenariusz. A teraz drugi: komputer wyłącza się już na zawsze, a Ty ze spokojem pobierasz dane na nowy sprzęt. Wszystko, co straciłeś na starym laptopie, jest już w nowym. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie regularne tworzenie kopii bezpieczeństwa Twoich danych.

Jak robić kopie bezpieczeństwa? Możesz użyć w tym celu dysku zewnętrznego. W trakcie lub po zakończonej pracy zgrywasz jej efekty.

To rozwiązanie jest dobre, ale często niesie ze sobą pewne ryzyko. Dysk zewnętrzny to kolejne urządzenie, które może ulec usterce czy zawirusowaniu.

Kopia danych w Chmurze

Nowoczesny i bezpiecznym rozwiązaniem jest przechowywanie swoich kopii bezpieczeństwa w wirtualnych chmurach.

To rozwiązanie jest idealne dla firm, które mają kilka lub bardzo dużo urządzeń. Backup danych jest tutaj bardzo istotny. Chroni on przed kosztownym odzyskiwaniem utraconych plików. Dzięki takiemu rozwiązaniu w Twoim Przedsiębiorstwie, każde urządzenie, każdego pracownika będzie zabezpieczone.

Firma Xopero oferuje programy do backupu i kopii zapasowej. W ich chmurze zabezpieczysz nielimitowaną ilość urządzeń. Dzięki temu każdy Twój komputer będzie miał kopię zapasową.

Gdy zainstalujesz odpowiednie oprogramowanie w urządzeniach, kopia robi się regularnie, automatycznie i bez obciążania urządzenia w trakcie jego pracy.

Masz natychmiastowy dostęp do swoich danych dzięki prostemu panelowi zarządzania.

Jakie plusy ma backup w chmurze Xopero?

 • Regularność i pełna automatyzacja
 • Bezpieczeństwo (system szyfruje Twoje dane a Operator Chmury daje gwarancję 100% bezpieczeństwa)
 • Centralnie zarządzanie usługą i pełna kontrola
 • Idealne rozwiązanie, jeśli Twoja Firma posiada pracowników zdalnych, mobilnych lub wiele oddziałów i biur
 • W chmurze zabezpieczysz nie tylko komputery, wykonasz także backup urządzeń mobilnych, serwerów czy wirtualnych maszyn

Jak często robić kopię bezpieczeństwa danych?

Badania z 2018 roku mówią, że aż 58% osób, które robią backup regularnie, robi go codziennie. 20% raz w tygodniu, a 12% badanych raz w miesiącu. Wyniki obrazują Ci, jak duża jest już świadomość tej czynności w zarządzaniu swoją działalnością.

Zalecamy wykonywać backup minimum raz dziennie. Minimalizujesz dzięki temu ryzyko utraty nawet wszystkich możliwych danych, które posiadasz. Wiemy, że może to być jednak czasochłonne i mało wygodne. Dlatego polecamy zautomatyzować cały proces przy pomocy chmury.

Jak ważna jest dla Ciebie kopia zapasowa Twoich danych? Jeśli są to dane, które wykorzystujesz dla celów prywatnych, Twoja strata może wydawać się mała. Zmienia się to drastycznie, gdy kopia dotyczy danych firmowych. Równocześnie z ich utratą, tracisz pieniądze. Stać Cię na takie ryzyko?

Posted on

IT. Garść porad dla małej firmy.

Prowadząc małą firmę pewnie często zastanawiasz się w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo w sieci sobie oraz swoim danym, a  także jak sprawić, by efektywność pracy była jak największa oraz każda godzina spędzona przy komputerze była jak najbardziej użyteczna.

Poniżej przedstawiamy kilka porad, które usprawnią Twoją pracę oraz pozwolą uniknąć wielu nieprzyjemności oraz kłopotów.

Backup

Backup jest podstawą. Dane zapisane na komputerze są bardzo cenne. Na dysku twardym możemy mieć zapisane kontakty do kontrahentów, informacje dotyczące rozliczenia oraz płatności. Dane takie jednak mogą zostać skasowane przez przypadek lub zostać zainfekowane przez wirusa. Dodatkowo, komputer może zostać skradziony lub spłonąć w pożarze. Dysk może się uszkodzić. Nie można bagatelizować takiego zagrożenia, nieszczęścia chodzą parami, a utrata cennych danych przytrafia się codziennie wielu ludziom i ma opłakane skutki dla ich firm.  

Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby regularnie robić backup komputera. Zarówno powinniśmy kopiować bazy danych oraz istotne dokumenty, jak i cały system z oprogramowaniem. W wypadku zarażenia systemu wirusem, nie będziemy musieli spędzać wielu godzin na wyszukiwanie i ponowną instalację programów bez których nie wyobrażamy sobie codziennej pracy.

Zawsze posiadaj plan B

Komputer lub drukarka mogą się zepsuć i wymagać naprawy, która z kolei zajmuje około 7 dni. To bardzo dużo czasu zważając na fakt, że przez ten okres nie będziesz w stanie wykonać podstawowych i niezbędnych czynności związanych z prowadzeniem firmy. Router może się spalić w trakcie burzy – nie będzie Internetu ani sieci wewnętrznej. Przezorny zawsze ubezpieczony, prowadząc firmę musisz pomyśleć o takich ewentualnościach i przygotować rozwiązania zastępcze na ten czas. Jeżeli samodzielnie nie wiesz, jak się za to zabrać, zapytaj o poradę w zaufanym serwisie komputerowym.

Śmieciowe wiadomości w skrzynce

Spam może być istnym utrapieniem pożerającym mnóstwo czasu, zarówno Tobie, jak i Twoim pracownikom. Może już teraz poświęcasz cenne minuty na usuwanie ze skrzynki pocztowej niechcianej poczty? A gdyby uniknąć takiego utrapienia i poświęcić ten czas na coś bardziej użytecznego i kreatywnego?

Warto spędzić trochę czasu na ustawienie odpowiednich filtrów w Twojej skrzynce i zaznaczyć jako spam niechciane wiadomości. Wiadomo, że całkowicie ze spamem nie można wygrać, jednak można skutecznie ograniczyć jego negatywne skutki.

Dodatkowo takie maile z niewiadomego źródła bardzo często zawierają wirusy – pomyśl więc dwukrotnie zanim postanowisz otworzyć wiadomość od nieznanego nadawcy.

Programy AV Security z Firewall

Programy ransomware są istną plagą XXI wieku. Programy takie potrafią zablokować firmowy komputer lub znacznie spowolnić jego działanie. Temat stał się ostatnio niezmiernie popularny. Każdy o tym mówi, jednak niewiele osób odpowiednio przeciwdziała takiemu zagrożeniu.   

Wybierając antywirusa, który będzie odpowiedzialny za nasze bezpieczeństwo w sieci, zwracajmy uwagę na programy które potrafią zabezpieczyć właśnie przed tzw. Ransomware, czyli wirusami szyfrującymi zawartość wszystkich dysków i pamięci sieciowych podłączonych do komputera. To bardzo ważna cecha porządnego antywirusa i takie możliwości powinny być czołowym czynnikiem decydującym o zakupie konkretnego oprogramowania antywirusowego.

Bezpieczeństwo danych

Wyciek danych Twoich klientów i waszych transakcji może mieć opłakane skutki. Z pewnością nie podałbyś tych informacji pierwszej lepszej osobie pytającej o nie na ulicy, dlaczego więc miałbyś ich nie zabezpieczać podczas serfowania w sieci?  

Jeśli zbagatelizujesz zagrożenie, dane znajdujące się na  dyskach komputerów w Twojej firmie mogą nawet znaleźć się w Internecie., a wtedy wszystko, co wyróżnia Twoją firmę, a więc kontakty oraz transakcje, przestanie mieć już jakiekolwiek znaczenie. Wyciek danych był przyczyną upadku niejednej firmy.   

Trzeba się przed tym zabezpieczyć. Wszelkie bariery sieciowe oraz odpowiednia i szybka reakcja w momencie, kiedy masz wątpliwości co do bezpieczeństwa danych, potrafią uchronić przed tragedią. Jeśli samodzielnie nie wiesz jak zadbać o ochronę danych, zleć to specjalistom. Informatycy pracujący w firmach przetwarzających dane osobowe i medyczne posiadają ogromne doświadczenie na tym polu i z pewnością wiedzą, czego wymaga współczesna ochrona danych.

Posted on

5 najczęstszych awarii w Laptopach.

Kupując laptopa zapewne nie myślałeś o tym, że prędzej czy później ulegnie on jakiejś awarii. Niestety, laptop, tak jak inne każdy sprzęt, się psuje. W takim przypadku niezbędny jest serwis urządzenia. Jednak zanosząc laptopa do profesjonalisty, warto chociaż pobieżnie wiedzieć co mu dolega oraz jak do tego doszło.

Warto wiedzieć, by starać się uniknąć. Poniżej przedstawiamy 5 najczęstszych awarii notebooków. Liczymy na to, że te informacje będą przydatne i skutecznie pomogą zdiagnozować konkretne uszkodzenie, a może nawet uniknąć.

Zbita matryca.

Laptop to połączenie praktyczności oraz mobilność i najczęściej wybieramy ten sprzęt, ponieważ chcemy z niego korzystać w różnych miejscach, takich jak kawiarnia czy pociąg, nie chcemy być uwiązani do naszego biurka w domu. Taka mobilność tego sprzętu oraz to że często przenosimy go w torbie przyczynia się do częstego mechanicznego uszkodzenie ekranu.

Podczas wyciągania laptopa z torby lub podczas użytkowania, sprzęt często może być uderzony, obity.

W wyniku takich nieszczęśliwych wypadków matryce najczęściej pękają. Objawem zbitej matrycy jest tak zwane rozlanie lub pajączek. Czasami także występują linie oraz pasy podczas dotykania klapy matrycy. Jeżeli czujesz, że twoja matryca nie jest w zupełności sprawna, czym prędzej zanieść laptopa do specjalisty. Im szybciej usterka zostanie naprawiona, tym większe prawdopodobieństwo, że unikniesz większych nieprzyjemności z tym sprzętem w przyszłości.

Przegrzanie.

Coraz lepsze osiągi laptopów oraz coraz wydajniejsze podzespoły wiążą się z wysokimi temperaturami wewnątrz sprzętu. Użytkowanie laptopa w różnym środowisku wiąże się z wilgocią, sierścią zwierząt, a także kurzem gromadzącymi się pod obudową. To wszystko blokuje przepływ powietrza w układzie chłodzenia.

Jeżeli czujesz, że twój laptop zwalnia, nawet czasem wyłącza się, to najprawdopodobniej dochodzi do przegrzania podzespołów. Regularny serwis laptopa (wystarczy raz na rok) pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności, takich jak choćby uszkodzenie rdzenia chipsetu czy uszkodzenie płyty głównej. Nigdy nie bagatelizujmy higieny wnętrza naszego laptopa.

Uszkodzenie dysku.

Dyski mechaniczne HDD to skomplikowane i bardzo czułe na wstrząsy mechaniczne urządzenia. Dysk twardy podczas obrotu narażony jest na liczne drgania oraz wstrząsy. Niestety, wstrząsy takie są nieuniknione podczas przenoszenia, podnoszenia oraz przedstawiania laptopa w momencie jego pracy. To wiąże się z możliwością uszkodzenia dysku twardego, a co za tym idzie z utratą danych. Jednak nie wszystko stracone. Za sporą opłatą sięgającą nawet 3 tyś. zł. często udaje się, pliki zapisane na dysku odzyskać, poprzez profesjonalny serwis IT.

Uszkodzone gniazda ładowania.

Często, chęć szybkiego skorzystania z laptopa idzie w parze z nieodpowiednim sposobem obchodzenia się z gniazdem zasilacza. Pośpiech i niedbałość może spowodować wpadanie gniazda zasilania do środka laptopa, przerywanie ładowania baterii lub nagłe wyłączanie się laptopa w momencie poruszania kablem. Ważnym objawem problemów z zasilaczem jest nagrzewanie się gniazda zasilania, a czasem zapach spalenizny podczas pracy. Gniazda w większości modeli są lutowane do płyty głównej.  Naprawa wiąże się z koniecznością wyjęcia płyty głównej z laptopa i wlutowaniu nowego gniazda. Powinien zrobić to profesjonalista.

Zalanie.

Kto z nas nie lubi spędzić poranku lub wieczoru razem ze swoim laptopem oraz ulubioną kawą lub drinkiem? To właśnie te napoje są najczęstszą przyczyną zalania notebooka. Zalecamy, aby trzymać wszelkie szklanki i filiżanki z daleka od urządzenia i najlepiej stawiać komputer zawsze wysoko, powyżej poziomu przeznaczonego na spożywanie napojów.

Jeśli jednak, mimo starań, nasz laptop się zaleje, to należy jak najszybciej wyjąć baterię, a otwartego laptopa postawić do góry nogami. Wówczas płyn wycieknie zamiast wnikać do wnętrza. W takiej sytuacji trzeba działać szybko – oddajmy laptop do serwisu w ciągu maksymalnie 2 dni. Choć ciekawość może zżerać, to nie sprawdzajmy, czy może on zadziałać po osuszeniu – nie warto – przyniesie to więcej kłopotów.  Serwis otworzy, wyczyści i wysuszy laptopa. Dopiero wtedy będzie można bezpiecznie ocenić, czy coś się spaliło na płycie głównej, czy nie.

Posted on

Serwis komputerowy, naprawa laptopów – Reda, Rumia

Od 1 marca, zapraszamy do nowego punktu przyjęć napraw laptopów: drLAPTOP Reda, Norwida 47, przy Wirtualnym Biurze „Norwida47”.

Jeśli chcesz uczciwej i profesjonalnej usługi naprawy lub serwisu laptopa – nie musisz jechać do Gdyni czy Gdańska. Zapraszamy.

Najlepsza naprawa laptopów Reda

Serwis laptopów reda potrafi sprawić, że Twój komputer będzie się uruchamiał znacznie szybciej i poprawi jego osiągi. Serwis laptopów w redzie oferuje usługę odwirusowania komputera – pozbędziesz się niechcianych wirusów, Trojanów czy spyware. drLAPTOP reda pomoże Ci także pozbyć się dialerów oraz innego złośliwego oprogramowania reklamowego.  Co jeszcze oferuje naprawa laptopów reda?  Naprawa laptopów w redzie to bezpłatna diagnoza usterkiprecyzyjna wymiana wadliwych elementów takich jak zasilacz, wentylator, procesor, pamięć RAM czy dysk twardy. W ofercie znajduje się także instalacja Windows bez utraty danych oraz konfiguracja systemów umożliwiająca jeszcze wydajniejszą prace Twojego sprzętu! Nie stanowi dla nas problemu także instalacja nowych urządzeń, aby działały bez zarzutu.  drLAPTOP w redzie skonfiguruje twoje łącze internetowe i rozwiąże wszelkie problemy z oprogramowaniem. Zwróć się do nas – od tego jesteśmy, a komputery to nasza specjalizacja. Co więcej, oferujemy zupełnie darmową diagnostykę online. Zdiagnozujemy Twój sprzęt, a Ty nie będziesz nawet usiał opuszczać domu.

Posted on

Jak poradzić sobie ze spamem na firmowych skrzynkach pocztowych?

Każda firma wpisująca swój adres mailowy do danych kontaktowych w portalach prowadzących bazę firm, naraża się na spam, tj. zalewanie skrzynki śmieciowymi wiadomościami lub niezamawianymi ofertami i reklamami.

Dodatkowo jeśli firma nie posiada własnej domeny, a korzysta z darmowej skrzynki np. na “wp”, to zgodnie z regulaminem zgadza się na kilka-kilkanaście reklam dziennie. Prędzej czy później każdy ma tego dosyć. Prawdziwe załamanie przychodzi z chwilą, gdy zdajemy sobie sprawę, że wbudowany w skrzynkę antyspam, ani nawet blokowanie adresu nie działają. Śmieci przychodzą mimo wszystko.

Temat nie jest nowy i są rozwiązania. Pierwsze to dedykowane do tego celu oprogramowanie np. SpamTitan. Jest to jednak szerszy temat i rozwinę go w najbliższej przyszłości, gdy tylko znajdę wolny czas. Postaram się też podzielić z Wami wnioskami. W skrócie musimy ustawić dodatkowe wpisy w konfiguracji naszej domeny ( to rozwiązanie tylko dla klientów posiadających własną domenę w adresie email ) oraz skonfigurować filtr w panelu SpamTitan na stronie www. Możliwości jest sporo i najlepiej każdą przetestować. Chodzi o to, żeby było jak najmniej false positive’ów tzn. fałszywych alarmów, powodujących “wycinanie” wiadomości, które spamem nie są.

Drugie rozwiązanie, z którego sam korzystam i jest darmowe, odkryłem przez przypadek. W czasach gdy smartfony współpracowały tylko z mailem od google’a, a przynajmniej łatwo to się konfigurowało i wszystko działało (iPhone 2 lub 3) dla wygody, przekierowałem skrzynki na gmail’a, aby mieć podgląd w telefonie na swoje maile. Rozwiązanie przypadło mi do gustu również dlatego, że nie musiałem się martwić o kopie bezpieczeństwa maili. Było to również bardzo praktyczne. W firmie logowałem się do skrzynki z Dell’a, na wyjazdach z iPhone’a, a w domu z prywatnego laptopa. Jest to świetne rozwiązanie jeśli chodzi o zmianę komputera, mogę w każdej chwili sprzedać mój komputer i kupić nowy, bez martwienia się o moją skrzynkę. Pierwszy minus. Jak google się zwinie będę miał problem tylko ze starymi wiadomościami, bo kopie na moim serwerze są trzymane przez rok albo dwa (nie pamiętam w tej chwili). Drugi minus mnie nie dotyczy, bo nie mam w korespondencji poufnych wiadomości, które google, NSA albo od razu USA mogło by ukraść. Także to może nie być dobre rozwiązanie dla każdego ale dla większości firm i osób będzie w porządku. Nie chodzi mi tu o żadne szpiegowskie historie na poziomie globalnych mocarstw. Mówię tu o regulaminie konta google. Są tam zapisy mówiące, że google jest właścicielem przechowywanych u siebie treści i może z nich korzystać w sposób ograniczony ale jednak. Jest to oddzielny temat.

Odkrycie jest takie, że filtr antyspamowy google jest tak dobry, że do Odebranych prześlizguje się góra 2-3 wiadomości w miesiącu. Są to głównie wiadomości od początkujących firm lub marketerów, nieświadomych tego że spamują. Nie “ogarnął” ich jeszcze żaden filtr.  Żadne nachalne spamy nie przedostają się, zostają w folderze spam. Wspomniane wcześniej fałszywe alarmy zdarzają się rzadko, mimo wszystko jest to jakiś minus, że trzeba raz na jakiś czas przeglądać folder spam, aby wyłowić jakąś porządaną wiadomość. Jeśli jednak, żaden mail nam nie zginął można kliknąć “usuń teraz cały spam” i 300 wiadomości leci w niebyt.

Myślę, że ten wpis może być trochę spóźniony. Wysłałem ostatnio mailing do bazy adresowej naszych klientów, żeby poinformować ich o istotnej zmianie w funkcjonowaniu naszego biura. Według raportu 43% odbiorców używa gmail’a. Więc podobnie jak ja nie mają problemu spamu. Ale Oni pewnie nie będą czytać tego tekstu. Jako ciekawostka podam, że:  łącznie 53% odbiorców korzysta z poczty przez przeglądarkę www. Co dziwne prawie 13% odbiorców korzysta z programów pocztowych Outlook, 1,3% Thunderbird. Poczta na urządzeniach mobilnych to 21%.  

Dostałem kilka zapytań od firm będących naszymi stałymi klientami, brzmiących “jak rozwiązać problem ze spamem? ”. Myślę, że części z nich informacje i sposób przedstawiony w tym wpisie, będą pomocne. A jeśli dadzą znać, że interesuje ich bardziej profesjonalne rozwiązanie, umówimy się na prezentację specjalistycznego oprogramowania np. SpamTitan.

PS.

Przypomniało mi się jeszcze odnośnie spamu. Warto wiedzieć, że spamerzy często wysyłają wiadomości na ślepo, tzn. nie wiedzą które adresy są prawdziwe, a które są nieistniejące. Dlatego dobrze jest wiedzieć,  że otwarcie śmieciowego maila albo kliknięcie w “wypisz mnie z listy mailingowej” na którą się nigdy nie zapisywaliśmy – to informacja dla nadawcy ten adres “żyje”, jest sens do niego wysyłać.

Posted on

„Boję się zablokowania mojej firmowej poczty”

Dostaje wiele pytań od firm, którymi się opiekuje, o zagrożenia i możliwości zabezpieczenia się przed nimi, podczas używania poczty email. Widząc jak mnożą się ataki tego typu, uważam, że zapoznanie się z moją odpowiedzią, pozwoli uniknąć kłopotów, wszystkim zainteresowanym czytelnikom.

Na bezpieczeństwo skrzynki pocztowej wpływa przede wszystkim silne oraz unikalne hasło, następnie rozważne użytkowanie m.in. nie otwieranie załączników od nieznajomych oraz skuteczny program antywirusowy z ochroną skrzynki mailowej i firewall’em.

W sytuacji gdy dojdzie do wycieku danych z jakiegokolwiek portalu, czy to poczty, hostingu, portalu społecznościowego, czy jakiegokolwiek innego – w niepowołane ręce trafia Twój login, zazwyczaj adres mailowy oraz hasło. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że za pomocą tych samych danych zalogujemy się na skrzynkę pocztową, zdobytego loginu/adresu przy pomocy zdobytego hasła. Jest to argument za unikalnością hasła – dla każdego portalu inne hasło.

Często spotykaną sytuacją jest też ustawianie pytań pomocniczych, w celu odzyskania zapomnianego hasła. Ulubioną drużynę, miasto czy inne proste pytania łatwo “strzelić” lub dowiedzieć się przez sprytny fortel. Korzystając z tej opcji, trzeba wybrać pytanie, na które nikt nie zgadnie odpowiedzi, ani nie zdobędzie jej przez zastosowanie prostej socjotechniki.

Wreszcie hasło można łamać. Słownikowo, podstawiając frazy z dobrze przygotowanego do tych celów słownika albo siłowo podstawiając kolejno kombinacje  znaków. Ustalając długie i skomplikowane hasło np. 12 znakowe zawierające małe i wielkie litery, cyfry, znaki specjalne i różne nawiasy skutecznie zniechęcamy do tej metody potencjalnego włamywacza.

Druga kardynalna zasada to rozważne otwieranie wiadomości. Nie powinno się otwierać wiadomości od nieznajomych, a na pewno załączników do takich wiadomości. Bardzo popularne są ostatnio infekcje po przez pliki pdf np. jako faktury, listy przewozowe itp. Sytuacja gdy załącznik ma rozszerzenie .exe .bat powinna być jasnym sygnałem, że to wirus.

Ostatnią i równie ważną sprawą jest aktualne i skuteczne oprogramowanie antywirusowe. Wymieniam je na końcu, ponieważ programy tego typu odfiltrowują zagrożenia już rozpoznane, podczas gdy do momentu rozpoznania zagrożenia i opublikowania go w aktualizacji bazy danych wirusów, danego producenta antywirusa, mija jakiś czas, gdy jesteśmy otwarci na te ataki. Dlatego moim zdaniem dobrym wyborem jest program, który posiada dwa niezależne silniki oraz może aktualizować bazę danych wirusów jak najczęściej. Dodatkowym wymogiem jest dołączony firewall, który filtruje ruch sieciowy danego komputera i blokuje podejrzane zachowania. Stanowi to zabezpieczenie przed sytuacją, gdy komputer staje się tzw. zombi i częścią botnetu, służącego do rozsyłania milionów spamu. W takiej sytuacji adres zhakowanej skrzynki trafia na czarną listę i jest blokowane przez wszystkie serwery pocztowe. Uniemożliwia to korzystanie z takiej skrzynki do czasu wyjaśnienia sytuacji z administratorem.

Nie wyczerpałem tematu ale przybliżyłem kluczowe elementy zapobiegania włamaniom i przejęciu kontroli nad skrzynką poczty elektronicznej – email. Jak wygląda Twoja sytuacja? Jesteś bezpieczny lub czy jesteś bardziej świadomy zagrożenia, po przeczytaniu mojej wypowiedzi? Może masz jakieś pytania? Pisz śmiało!

Posted on

Prawda o regeneracji baterii do laptopa. Jak działa akumulator.

Oto najważniejsze informacje na temat regenerowania baterii w laptopie. Poznaj budowę akumulatora oraz sposób jego działania. Poznaj odpowiedzi na pytania, dotyczące użytkowania, wymiany, bądź regeneracji baterii w laptopach.

Akumulator działa podobnie jak bateria. Różnica polega na technologi budowy i działania. Zasadą działania jest gromadzenie i przechowywanie energii elektrycznej. Akumulator składa się z dwóch elektrod. Elektrody to metalowe powierzchnie wykonane z metali o różnych właściwościach. Jedna elektroda jest dodatnia, a druga ujemna. Energia elektryczna przechowywana jest w postaci energii chemicznej.

Akumulator w laptopie zbudowany jest z ogniw, przypominających baterie paluszki oraz płytki elektronicznej, która steruje ładowaniem i rozładowywaniem baterii.

Technologia budowy akumulatorów ewoluuje. Stosowane w laptopach baterie to akumulatory litowo-jonowe oraz litowo-polimerowe. Ta konstrukcja daje napięcie 3,6V i w połączeniu w szereg nadaje się do zasilenia laptopa. Nie nadaje się natomiast jako źródło napięcia 1,5V dla baterii “paluszka” czyli AAA lub AA. W przypadku ogniw o niskim (1,5 Volt) napięciu, wykorzystuje się akumulatory niklowo-kadmowe i niklowo-wodorkowe. I to właśnie w tej technologi występuje efekt pamięci. Przypomnijmy że w akumulatorach starszego typu, aby nie utracić w szybkim tempie jego pojemności, trzeba było rozładowywać baterię do końca i dopiero ładować.

“Akumulator litowo-jonowy (Li-Ion) – rodzaj akumulatora elektrycznego, w którym jedna z elektrod jest wykonana z porowatego węgla, a druga z tlenków metali, zaś rolę elektrolitu pełnią złożone chemicznie sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników. Akumulatory tego typu produkują 3,6 V na ogniwo. Technologia ta pozwala na skumulowanie dwa razy więcej energii niż w akumulatorach NiMH o tym samym ciężarze i wielkości. Efekt pamięci oraz efekt leniwej baterii nie występuje.”

źródło: wikipedia

Oznacza to, że nie trzeba czekać na pełne rozładowanie tak zbudowanego ogniwa. Wręcz przeciwnie, głębokie rozładowanie uszkadza baterię w laptopie. W płytce sterującej akumulatorem znajduje się układ zabezpieczający przed głębokim rozładowaniem, a także przed przeładowaniem.

Trzeba pamiętać, że akumulator litowo-jonowy potrafi eksplodować lub się zapalić, w wyniku przeładowania i przegrzania. Sprawa jest poważna i niebezpieczna dla ludzi.

Baterie, a właściwie akumulatory w laptopach zużywają się na dwóch polach. Jednym z nich jest ogniwo, które z biegiem czasu traci zdolność przechowywania energii czyli traci pojemność. Im starsza bateria, tym krócej pozwala pracować na komputerze. Wpływ na utratę wydajności baterii laptopa ma wiek i temperatura.

Pracą ogniw steruje płytka elektroniczna, w której znajduje się licznik cykli ładowania. Licznik zaprogramowany jest na np. 500 cykli ładowania. Po osiągnięciu tej wartości płytka wyłącza baterię i nie można z niej już korzystać. To drugie pole zużycia baterii.

Co zrobić gdy laptop nie działa na baterii wystarczająco długo? Możesz ją zregenerować lub wymienić. Zrobimy to za Ciebie w naszym serwisie.

Regeneracja baterii do laptopa, polega na wymianie ogniw oraz zerowaniu licznika. Wstawienie nowych ogniw nie stanowi problemu. Zerowanie licznika odbywa się po przez programowanie układu sterującego baterią, a czasem na jego wymianie na nowy. Układy sterujące potrafią być ciężkie do kupienia lub przeprogramowania. Przez to podnosi się koszt usługi regeneracji baterii w laptopie.

Natomiast nowy, wysokie jakości zamiennik kosztuje do dwustu złotych i posiada roczną gwarancję. Dla porównania oryginalne baterie w nowych laptopach mają najczęściej 6 miesięcy gwarancji. Trzeba tylko wybrać odpowiednią, czyli godną zaufania markę zamienników. Jest to bardzo ważne bo “chińska” tandeta może popsuć się w krótkim czasie, a co gorsze, uszkodzić samego laptopa.

Dla wszystkich zainteresowanych regeneracją baterii w notebooku – taka usługa będzie kosztować około 300 zł, natomiast za połowę tej kwoty możecie kupić dobrej jakości zamiennik z roczną gwarancją. Regeneruj tylko w przypadku braku możliwości zakupu dobrego zamiennika.  Tak radzimy klientom naprawiającym u nas laptopy.

Kilka porad na temat użytkowania baterii w laptopie.

Wskazówki przedłużające życie akumulatorów Li-ion

 • Akumulatory Li-ion, w przeciwieństwie do akumulatorów NiCd czy NiMH, powinny być ładowane często i jak najszybciej po rozładowaniu. Jeśli jednak nie będą używane przez dłuższy okres, powinny zostać rozładowane do około 40%. W takim stanie akumulator ma znacznie wyższą żywotność. Jeżeli akumulator będzie przechowywany w stanie całkowitego rozładowania, może ulec uszkodzeniu[6].
 • Akumulatorów tego typu nie trzeba formować, w przeciwieństwie do starszych typów.
 • Należy ograniczyć lub nie używać wcale funkcji, które powodują pełne rozładowanie się baterii (spotykane w laptopach i telefonach komórkowych pracujących z bateriami niklowymi)[7].
 • Akumulator powinien być przechowywany w chłodnym miejscu. Nie powinien być jednak poddawany działaniu mrozu. Przechowywanie w wysokich temperaturach (np. w nagrzanym samochodzie lub w pobliżu grzejnika) przyśpiesza proces starzenia.

źródło: wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Akumulator_litowo-jonowy

W następnej wiadomości, udostępnię program, który pozwoli Ci, poznać szczegółowe informację, na temat baterii w Twoim laptopie. Dostaniesz również opis, jak odczytywać dane jakich Ci dostarczy ten program. Sprawdzisz dzięki temu stan Twojej baterii i jeśli stwierdzisz że na nadchodzącą wiosnę i lato przyda Ci się nowa bateria, to pomogę Ci “załatwić” sprawdzony zamiennik. Więcej szczegółów w kolejnej wiadomości.

Posted on